најди работа, najdi rabota, огласи за работа, oglasi za rabota, вработување, vrabotuvanje, baram rabota, барам работа makedonija, jobs macedonia, find job, job search
21/09/2014 12:00:05 | Активни огласи: 517 | Вчерашни: 2 Мобилна верзија | За Нас | Маркетинг | Контакт
Advertisement
| Најави се | Регистрирај се
 
Пребарувај:
Клучен збор
 
Најди работа!
Напредно пребарување »
Регион
прикажи повеќе прикажи повеќе
Индустрија
прикажи повеќе прикажи повеќе
Позиција
- Нема информација (64)
Келнер/ка (21)
Доктор/ка (17)
Угостителски работник (14)
Соработник (13)
Наставник (10)
Продавач (10)
Службеник (10)
Козметичарка (9)
Практикант (9)
Готвач (8)
Директор (8)
Програмер (8)
Асистент (7)
Веб програмер (7)
Возач (7)
Воспитувач (7)
Државен инспектор (7)
Проектант (7)
Агент за продажба и маркетинг (6)
Дилер (6)
Информатичари и програмери (6)
Општ работник (6)
Работник во производство (6)
Референт (6)
Финансиски полицаец (6)
Хигиеничар (6)
Бравар (5)
Книговодител-Сметководител (5)
Комерцијалист (5)
Монтажер (5)
Web developer (4)
Дистрибутер (4)
Консултант (4)
Медицинска сестра (4)
Неговател/ка (4)
Претставник за продажба и маркетинг (4)
Стоматолошка сестра (4)
Фармацевтски техничар (4)
Агент за осигурување (3)
Градежен работник (3)
Обезбедувач (3)
Работник (3)
Раководител (3)
Сметководител (3)
Шивач/ки (3)
SENIOR .NET DEVELOPER (2)
Software Developer (2)
Агент за транспорт (2)
Административен асистент (2)
Административен работник (2)
Администратор (2)
Геодетски инженер (2)
Геодетски техничар (2)
Градежен инженер (2)
Домаќин-економ (2)
Електричар (2)
Електро инженер (2)
Заварувач (2)
Инженери (2)
ИТ систем Инженер (2)
Колпортер (2)
Комерцијалист за терен (2)
Кувар/ка (2)
Лектор (2)
Машински инженер (2)
Медицински претставник (2)
Менаџер (2)
Модел (2)
Општи работници (2)
Персонал за продажба (2)
Презентер (2)
Проект менаџер (2)
Слаткар (2)
Соработници (2)
Текстилен работник (2)
Техничка секретарка (2)
Фармацевт (2)
.NET DEVELOPER (1)
.Net Software Developer (1)
Babysitter (1)
Call Centre Representative (1)
Development Manager/Software Engineers (1)
IT Specialist (1)
Junior Developer (1)
PHP Senior Developer (1)
PR менаџер (1)
Project Assistant (1)
Project Specialist (1)
Python Developer (1)
Quality assurance (1)
Sales & Marketing Coordinator (1)
Sales & Marketing representative (1)
Sales agent (1)
Sales Manager (1)
Section Managers (1)
Senior software developer (1)
Store Manager (1)
Sub-project manager (1)
Web designer (1)
Авто лакер (1)
Авто лимар (1)
Автомеханичар (1)
Агенти за продажба (1)
Административно-книговодствен работник (1)
Бригадир (1)
Брокер (1)
Веб дизајнер (1)
Вешто Лице (1)
Водител (1)
Водоинсталатер (1)
Вулканизер (1)
Главен сметководител (1)
Градежен техничар (1)
Гробар (1)
Декларанти (1)
Електромонтер (1)
Електроничар (1)
Забен техничар (1)
Инженер (1)
ИТ Менаџер (1)
Касиер/ка (1)
Координатор (1)
Лаборант (1)
логопед (1)
Маркетинг асистент (1)
Менаџер за продажба (1)
Месар (1)
Механичар (1)
Музејски водич (1)
Оператор (1)
Оториноларинголог (1)
Офталмолог (1)
Педагог (1)
Пекар (1)
Помлад организатор (1)
Помошник во кујна (1)
Помошник магационер (1)
Преведувач (1)
Приправник (1)
Промотер (1)
Професор по англиски јазик (1)
Рабоник (1)
Референт за продажба (1)
Рударски инженер (1)
Сервисер (1)
Систем администратор (1)
Скараџија (1)
Снимател (1)
Советник (1)
Специјалист (1)
Столар (1)
Стручен Соработник (1)
Супервизор (1)
Текстилни работници (1)
Телефонски оператор (1)
Технички раководител (1)
Технолог (1)
Угостителски работници (1)
Фарбар (1)
Физио-терапевт (1)
Финансиски аналитичар (1)
Финансиски асистент (1)
Фризер/ка (1)
Хаусмајстор (1)
Хостеса (1)
Шанкер/ка (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Рекоа:
Можете да вработите луѓе и вработите раце да работат за вас, но ќе мора да ги победите нивните срца да работат со вас.
-William J.H. Boetcker
 
Најпопуларни Огласи
Референт
Агенција за администрација
(55338 прегледи)
Соработник
Агенција за администрација
(23170 прегледи)
Претставник за продажба и маркетинг
Стронг Футуре Интернатионал
(16819 прегледи)
Референт
Агенција за администрација
(15730 прегледи)
Соработник
Агенција за администрација
(13010 прегледи)
Соработник
Агенција за администрација
(11713 прегледи)
PR менаџер
Њу Лук Моделс ДООЕЛ Скопје
(6515 прегледи)
Финансиски полицаец
УПРАВА ЗА ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА
(5237 прегледи)
Претставник за продажба и маркетинг
Стронг Футуре Интернатионал
(4771 прегледи)
Администратор
НЕУРОМЕДИКА
(4131 прегледи)
Skip Navigation LinksНајди Работа » Сите Огласи


Напредно Пребарување
 
Активни Корисници
7703
Линкови
Отворени работни места во ЕУ Мисијата во Република Македонија
Jавни огласи за вработување во Државната служба
Отворени работни позиции во UNDP Македонија
Отворени работни позиции во UNDP Косово
Новиот Дизајн е:Total of voters : 9347

Стории
Младите не пребираат работа, а газдите користат
Дипломците им го јадат лебот на среднистите
— Вечер, 21.03.2013, број 15242
 
Анализа: Има ли формула за решавање на македонската невработеност?
Само инвестиции отвораат работни места
— Капитал, 08.08.2012, број 667/668
 
Што се бара и што се нуди на македонската берза на труд
Информатичарите најдефицитарни, банкарите најплатени
— Капитал, 04.12.2008, број 472
 
Нови трендови на пазарот на труд
Преку Интернет до работно место
— Капитал, 21.02.2008, број 431
 
Иако Македонија е прва по невработеност во регионот
Директори и даскали најбарани на берзата на трудот
— Време, 15.10.2007, број 1198
 
Според анализата на огласите за вработување на порталот "НАЈДИ РАБОТА"
Работниците најбарани, ама ги нема
— Вечер, 11.09.2007, број 13597
RSS Вести

Економија - Радио Слободна Европа / Радио Слобода
Експертите се со различни ставови зошто платите на оние кои заработуваат и за себе, но и за администрацијата, остануваат на толку ниско ниво.
По најавената либерализација на пазарот на електрична енергија, експертите очекуваат фирмите да добијат поевтина струја, но цената што ја плаќаат домаќинствата ќе се зголеми.
Септемвриските трошоци традиционално го доцедуваат и онака полупразниот џеб на граѓаните. Пари за училишни набавки, за облека, за зимница и за дрва, да не заборавиме и сметките и по некое неподмирено задолжување на кредитната картичка. Доволна ли е македонската плата за да се подмират трошоците?
Владата не го соопштува нивото на јавниот долг, но според опозицискиот СДСМ тој изнесува околу 55 проценти од Бруто домашниот производ.
Србија крати плати и пензии, Македонија се движи натаму. Јавниот долг на Србија е 63 отсто, а на Македонија надминува 50 отсто од БДП-то. Белград троши 15 до 20 отсто повеќе од што прибира, Скопје скоро 13 отсто. За плати и пензии Србија троши 11, односно 14 отсто, а Македонија по околу 13 отсто од буџетот.
Со предложениот ребаланс на буџетот се предвидува дека економскиот раст ќе биде поголем од претходно планираните 3,2 отсто, односно дека ќе се движи од 3,5-3,7 отсто. Од друга страна, приходите се кратат за скоро 44 милиони евра.
Истиот ден кога Министерството за финансии се всели во нова барокна зграда, беше соопштено дека задолженоста достигнала рекордни 3,3 милијарди евра, односно дека државниот долг надмина 40 отсто од БДП-то.
Деновиве почна изградбата за нова технолошко-индустриска зона во Струга. Тамошната опозиција е скептична дека зоната воопшто ќе профункционира.
Инвестициите се добродојдени од каде и да се, но за политичко влијание не може да зборуваме за фирми што инвестираат по десетина милиони евра и вработуваат по стотина луѓе.
Владата најавува дека со ребалансот ќе има 17 милиони евра повеќе за автопатот Демир Капија-Смоквица, а во исто време најголемо кратење од 21 милиони евра има кај капиталните расходи. За опозицијата, тоа е небулоза.
Бруто/Нето Калкулатор
Бруто Плата
Нето Плата