најди работа, najdi rabota, огласи за работа, oglasi za rabota, вработување, vrabotuvanje, baram rabota, барам работа makedonija, jobs macedonia, find job, job search
20/09/2014 01:56:48 | Активни огласи: 566 | Вчерашни: 27 Мобилна верзија | За Нас | Маркетинг | Контакт
Advertisement
| Најави се | Регистрирај се
 
Регион
прикажи повеќе прикажи повеќе
Индустрија
- Нема информација (73)
Администрација (56)
Угостителство (54)
Информатичка технологија (47)
Продажба и Маркетинг (44)
Услуги (39)
Производство (35)
Медицина (29)
Образование и наука (29)
Трговија (20)
Градежништво и Архитектура (19)
Шпедиција и транспорт (10)
Текстилна (8)
Финансии и банкарство (8)
Електроника и Телекомуникации (7)
Прехранбена (7)
Комунална (6)
Сметководство (6)
Фармација (6)
Автомобилска (5)
Безбедност и заштита при работа (5)
Уметност и Култура (5)
Геодезија (4)
Дистрибуција (4)
Хотелиерство (4)
Машинство (3)
Медиуми (3)
Металургија (3)
Стоматологија (3)
Убавина и здравје (3)
Дрвна (2)
Е-комерц (2)
Економија (2)
Осигурување (2)
Право (2)
Графичка (1)
Енергетика (1)
Издаваштво (1)
Консалтинг,тренинг и човечки ресурси (1)
Менаџмент (1)
Невладини организации и Здруженија (1)
Рударство (1)
Туризам (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Позиција
- Нема информација (66)
Келнер/ка (23)
Работник во производство (22)
Доктор/ка (18)
Угостителски работник (16)
Соработник (13)
Продавач (12)
Козметичарка (10)
Наставник (10)
Службеник (10)
Практикант (9)
Готвач (8)
Директор (8)
Програмер (8)
Референт (8)
Хигиеничар (8)
Асистент (7)
Веб програмер (7)
Возач (7)
Воспитувач (7)
Државен инспектор (7)
Информатичари и програмери (7)
Општ работник (7)
Проектант (7)
Агент за продажба и маркетинг (6)
Дилер (6)
Комерцијалист (6)
Раководител (6)
Финансиски полицаец (6)
Бравар (5)
Книговодител-Сметководител (5)
Консултант (5)
Монтажер (5)
Web developer (4)
Дистрибутер (4)
Медицинска сестра (4)
Неговател/ка (4)
Претставник за продажба и маркетинг (4)
Стоматолошка сестра (4)
Фармацевтски техничар (4)
Агент за осигурување (3)
Градежен работник (3)
Колпортер (3)
Менаџер (3)
Обезбедувач (3)
Општи работници (3)
Работник (3)
Сметководител (3)
Шивач/ки (3)
SENIOR .NET DEVELOPER (2)
Software Developer (2)
Агент за транспорт (2)
Административен асистент (2)
Административен работник (2)
Администратор (2)
Геодетски инженер (2)
Геодетски техничар (2)
Градежен инженер (2)
Домаќин-економ (2)
Електричар (2)
Електро инженер (2)
Заварувач (2)
Инженери (2)
ИТ систем Инженер (2)
Комерцијалист за терен (2)
Кувар/ка (2)
Лектор (2)
Машински инженер (2)
Медицински претставник (2)
Модел (2)
Оператор (2)
Персонал за продажба (2)
Презентер (2)
Проект менаџер (2)
Слаткар (2)
Соработници (2)
Текстилен работник (2)
Техничка секретарка (2)
Фармацевт (2)
.NET DEVELOPER (1)
.Net Software Developer (1)
Aгент за осигурување (1)
Babysitter (1)
Call Centre Representative (1)
Development Manager/Software Engineers (1)
FINANCIAL ANALYST (1)
IT Specialist (1)
Junior Developer (1)
PHP Senior Developer (1)
PR менаџер (1)
Project Assistant (1)
Project Specialist (1)
Python Developer (1)
Quality assurance (1)
Sales & Marketing Coordinator (1)
Sales & Marketing representative (1)
Sales agent (1)
Sales Manager (1)
Section Managers (1)
Senior software developer (1)
Store Manager (1)
Sub-project manager (1)
Web designer (1)
Авто лакер (1)
Авто лимар (1)
Автомеханичар (1)
Агенти за продажба (1)
Административно-книговодствен работник (1)
Бригадир (1)
Брокер (1)
Веб дизајнер (1)
Вешто Лице (1)
Водител (1)
Водоинсталатер (1)
Вулканизер (1)
Главен сметководител (1)
Градежен техничар (1)
Гробар (1)
Декларанти (1)
Деловен секретар (1)
Електромонтер (1)
Електроничар (1)
Забен техничар (1)
Инженер (1)
ИТ Менаџер (1)
Касиер/ка (1)
Координатор (1)
Лаборант (1)
логопед (1)
Мајстор пецивар (1)
Маркетинг асистент (1)
Машинобравари (1)
Менаџер за продажба (1)
Месар (1)
Механичар (1)
Музејски водич (1)
Оториноларинголог (1)
Офталмолог (1)
Педагог (1)
Пекар (1)
Помлад организатор (1)
Помошник во кујна (1)
Помошник магационер (1)
Преведувач (1)
Приправник (1)
Промотер (1)
Професор по англиски јазик (1)
Рабоник (1)
Работник за обезбедување (1)
Референт за продажба (1)
Рударски инженер (1)
Сервисер (1)
Систем администратор (1)
Скараџија (1)
Снимател (1)
Советник (1)
Специјалист (1)
Столар (1)
Стручен Соработник (1)
Супервизор (1)
Текстилни работници (1)
Телефонист (1)
Телефонски оператор (1)
Технички раководител (1)
Технолог (1)
Угостителски работници (1)
Фарбар (1)
Физио-терапевт (1)
Финансиски аналитичар (1)
Финансиски асистент (1)
Фризер/ка (1)
Хаусмајстор (1)
Хостеса (1)
Чувар (1)
Шанкер/ка (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Рекоа:
Кога се е кажано и направено, монотонијата може, после се, да биде најдобар предуслов за креација.
-Margaret Sackville
 
Најпопуларни Огласи
Референт
Агенција за администрација
(55262 прегледи)
Соработник
Агенција за администрација
(23137 прегледи)
Претставник за продажба и маркетинг
Стронг Футуре Интернатионал
(16776 прегледи)
Референт
Агенција за администрација
(15708 прегледи)
Соработник
Агенција за администрација
(12981 прегледи)
Соработник
Агенција за администрација
(11688 прегледи)
PR менаџер
Њу Лук Моделс ДООЕЛ Скопје
(6468 прегледи)
Финансиски полицаец
УПРАВА ЗА ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА
(5179 прегледи)
Претставник за продажба и маркетинг
Стронг Футуре Интернатионал
(4753 прегледи)
Администратор
НЕУРОМЕДИКА
(4044 прегледи)
Skip Navigation LinksНајди Работа » Напредно Пребарување


Напредно Пребарување
Клучен збор
Организација
Индустрија
Датум од
Датум до
Област
Позиција
Тип на работно место (постојано времено)
Објавен во
Пребарувај во
 
 
Резултати од Пребарување
Активни Корисници
2898
Линкови
Отворени работни места во ЕУ Мисијата во Република Македонија
Jавни огласи за вработување во Државната служба
Отворени работни позиции во UNDP Македонија
Отворени работни позиции во UNDP Косово
Новиот Дизајн е:Total of voters : 9345

Стории
Младите не пребираат работа, а газдите користат
Дипломците им го јадат лебот на среднистите
— Вечер, 21.03.2013, број 15242
 
Анализа: Има ли формула за решавање на македонската невработеност?
Само инвестиции отвораат работни места
— Капитал, 08.08.2012, број 667/668
 
Што се бара и што се нуди на македонската берза на труд
Информатичарите најдефицитарни, банкарите најплатени
— Капитал, 04.12.2008, број 472
 
Нови трендови на пазарот на труд
Преку Интернет до работно место
— Капитал, 21.02.2008, број 431
 
Иако Македонија е прва по невработеност во регионот
Директори и даскали најбарани на берзата на трудот
— Време, 15.10.2007, број 1198
 
Според анализата на огласите за вработување на порталот "НАЈДИ РАБОТА"
Работниците најбарани, ама ги нема
— Вечер, 11.09.2007, број 13597
RSS Вести

Економија - Радио Слободна Европа / Радио Слобода
Експертите се со различни ставови зошто платите на оние кои заработуваат и за себе, но и за администрацијата, остануваат на толку ниско ниво.
По најавената либерализација на пазарот на електрична енергија, експертите очекуваат фирмите да добијат поевтина струја, но цената што ја плаќаат домаќинствата ќе се зголеми.
Септемвриските трошоци традиционално го доцедуваат и онака полупразниот џеб на граѓаните. Пари за училишни набавки, за облека, за зимница и за дрва, да не заборавиме и сметките и по некое неподмирено задолжување на кредитната картичка. Доволна ли е македонската плата за да се подмират трошоците?
Владата не го соопштува нивото на јавниот долг, но според опозицискиот СДСМ тој изнесува околу 55 проценти од Бруто домашниот производ.
Србија крати плати и пензии, Македонија се движи натаму. Јавниот долг на Србија е 63 отсто, а на Македонија надминува 50 отсто од БДП-то. Белград троши 15 до 20 отсто повеќе од што прибира, Скопје скоро 13 отсто. За плати и пензии Србија троши 11, односно 14 отсто, а Македонија по околу 13 отсто од буџетот.
Со предложениот ребаланс на буџетот се предвидува дека економскиот раст ќе биде поголем од претходно планираните 3,2 отсто, односно дека ќе се движи од 3,5-3,7 отсто. Од друга страна, приходите се кратат за скоро 44 милиони евра.
Истиот ден кога Министерството за финансии се всели во нова барокна зграда, беше соопштено дека задолженоста достигнала рекордни 3,3 милијарди евра, односно дека државниот долг надмина 40 отсто од БДП-то.
Деновиве почна изградбата за нова технолошко-индустриска зона во Струга. Тамошната опозиција е скептична дека зоната воопшто ќе профункционира.
Инвестициите се добродојдени од каде и да се, но за политичко влијание не може да зборуваме за фирми што инвестираат по десетина милиони евра и вработуваат по стотина луѓе.
Владата најавува дека со ребалансот ќе има 17 милиони евра повеќе за автопатот Демир Капија-Смоквица, а во исто време најголемо кратење од 21 милиони евра има кај капиталните расходи. За опозицијата, тоа е небулоза.
Бруто/Нето Калкулатор
Бруто Плата
Нето Плата